Mus shea

Znakomita forma musu do ciała uzyskana bez żadnych dodatków konsystencjotwórczych. Wyłącznie naturalne Masło Shea (Karite), naturalne oleje, olejki eteryczne oraz Witamina E.

Mus nie tylko znakomicie pielęgnuje, odżywia i nawilża skórę, ale także chroni ją przed wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych. Łagodzi podrażnienia skóry i stany zapalne. Dodając odpowiednie oleje i olejki eteryczne nadajemy mu dodatkowo dalsze, specyficzne właściwości pielęgnacyjne. Kilka wersji musu przedstawiono poniżej. Propozycje te mogą być traktowane jako inspiracja do tworzenia własnych, unikalnych kompozycji, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Proporcje olejów w stosunku do Masła Shea mogą być zmieniane, tak aby uzyskać mus o pożądanej konsystencji. Możemy także użyć innego niż ujęty w przepisach zestawu olejów. Zamiast części Masła Shea możemy dodać Masło Kakaowe lub Wosk Pszczeli.

Przygotowanie musu (ok. 100 g)

1) Wlewamy do szklanki lub miseczki ok. 50 g olejów płynnych oraz dodajemy ok. 50 g Masła Shea. Naczynie umieszczamy w ciepłej łaźni wodnej, którą podgrzewamy delikatnie, aż do całkowitego rozpuszczenia się składników.

2) Po rozpuszczeniu wszystkich użytych składników wyjmujemy naczynie z łaźni wodnej. Mieszamy dokładnie mikserem kuchennych przez dłuższą chwilę (ok. 1 min.), po czym umieszczamy na ok. 2-3 min. w zamrażalce lub lodowatej kąpieli wodnej (woda z lodem).

3) Wyjmujemy naczynie z zamrażalki, mieszamy przez chwilę mikserem, dodajemy ok. 2 g Witaminy E i znowu mieszamy mikserem ok. 1 min. Ponownie umieszczamy na ok. 2-3 min. w zamrażalce lub lodowatej kąpieli wodnej.

4) Wyjmujemy z zamrażalki, mieszamy przez chwilę mikserem, dodajemy kilka kropli wybranego olejku eterycznego i znowu mieszamy mikserem ok. 1 min. Jeszcze raz umieszczamy na ok. 2-3 min. w zamrażalce lub lodowatej kąpieli wodnej, po czym wyjmujemy i miksujemy.

Aplikacja

Stosujemy w formie balsamu do ciała, najlepiej bezpośrednio po kąpieli, koniecznie na mokrą skórę. Masujemy delikatnie aż do całkowitego wchłonięcia. Mus nie zawiera wody, stąd używamy go w mniejszej ilości niż standardowego balsamu, takiej, aby po krótkim masowaniu skóra nie pozostawała nadmiernie natłuszczona.

Wersja do skóry bardzo suchej

30 g Oleju Avocado
20 g Oleju Makadamia
50 g Masła Shea
2 g Witaminy E
5 kropli Olejku Bergamotowego

Olejek Bergamotowy posiada unikalne właściwości naturalnego dezodorantu. Nadaje przyjemny zapach kosmetykowi oraz naszej skórze, niweluje nieprzyjemny zapach potu.

Wersja do skóry trądzikowej

30 g Oleju z Krokosza
20 g Oleju Arganowego
50 g Masła Shea
2 g Witaminy E
15 kropli Olejku Drzewa Herbacianego
5 kropli Olejku Lawendowego

W niniejszym przepisie można ewentualnie pominąć Olej Arganowy i zastosować zamiast niego zwiększoną odpowiednio ilość Oleju z Krokosza. Można także pominąć lub zmniejszyć ilość użytego Olejku Drzewa Herbacianego, jeśli nie tolerujemy jego zapachu, jednak zmniejszy to efektywność działania musu.

Komentarze  
0 #6 gosc 2018-02-21 21:51
mus shea sprawdza się świetnie na mojej delikatnej suchej skórze, nakładam na mokrą skórę zawsze po wieczornej kąpieli, nakładam też na buzię przed wyjściem do pracy i również świetnie działa ochrania przed suchym ostrym zimowym powietrzem
Cytować
0 #5 Kasia 2017-01-02 12:12
Cytuję Veronika:
skoryguje poprzednie pytanie:czy można dla wykonania musu wziąć 25 g masła kakaowe i 25 g masła shea?

Nie można, bo wtedy wyjdzie twarda masa, a nie mus. Musi być olej płynny
Cytować
+1 #4 Veronika 2016-04-08 23:55
skoryguje poprzednie pytanie:czy można dla wykonania musu wziąć 25 g masła kakaowe i 25 g masła shea?
Cytować
0 #3 Veronika 2016-04-08 23:44
Czy można do musu dodać masło kakaowe i jaką ilość?
Cytować
-1 #2 MK 2014-12-04 14:28
Dobrze przechowywany mus zachowa świeżość nawet przez 6 miesięcy. Musimy jednak uważać aby go nie zanieczyścić, np. nie zmoczyć i nie przegrzewać.
Cytować
+2 #1 Anna 2014-11-13 21:50
jaki jest termin ważności takiego musu? :)
Cytować
Dodaj komentarz