Manufaktura Kosmetyczna - Wysyłka Gratis

Manufaktura Kosmetyczna firma godna zaufania

Olejki kontra komary

Repelenty, czyli substancje odstraszające owady to niezwykle gorący temat - tym gorętszy im cieplej za oknem. Dotychczas wyodrębniono i opisano ponad milion gatunków owadów, przy czym samych komarów przeszło 3 tyś., z czego aż 47 gatunków występuje w Polsce. Jest zatem co odstraszać, a mnogość zarówno gatunków jak i osobników niestety nie ułatwia nam tego zadania. Co więcej, każdy z gatunków występuje w licznych rasach, z których każda może różnić się zwyczajami, jak i oczywiście podatnością na daną metodę odstraszania.

Najpopularniejszy gatunek komara występujący w Polsce, tj. komar brzęczący (Culex pipiens) występuje w rasach tak zróżnicowanych, że różnią się one nawet preferencjami pokarmowymi. Niektóre z nich atakują np. tylko ptaki, podczas gdy inne - i tych nie lubimy najbardziej - ludzi. Pewne rasy występują głównie w środowiskach naturalnych, inne zaś głównie w środowiskach miejskich. Może się więc zdarzyć, że metody odstraszania komarów, które były skuteczne w mieście, okażą się mniej skuteczne na łonie przyrody, lub odwrotnie. A to z tego właśnie względu, że odstraszamy różne komary, które mogą mieć różną podatność na stosowane przez nas metody.

W obliczu nakreślonej różnorodności i złożoności tematu nie powinny nas dziwić sprzeczne doniesienia co do skuteczności poszczególnych preparatów i metod, tym nie mniej, pewne metody mają mniejszą lub większą skuteczność zawsze, niezależnie od okoliczności i gatunków insektów - nie tylko komarów, ale także meszek.

Skuteczność odstraszania owadów mierzymy w dwu wymiarach. Istotna jest oczywiście skuteczność mierzona jako zmniejszenie liczby ukąszeń, ale także czas działania preparatu od chwili aplikacji. W obydwu wymiarach trzeba niestety przyznać, że nie ma metod niezawodnych, tj. nigdy nie uda nam się zmniejszyć liczby ukąszeń do zera, ani też nie znajdziemy preparatu który zapewni nam ochronę na więcej niż kilka godzin.

Popularne repelenty oparte są w głównej mierze na substancjach chemicznych, z których najskuteczniejszą jest tzw. DEET, czyli N,N-Dietylo-m-toluamid. DEET jest dosyć skuteczny, ale nie jest pozbawiony także poważnych wad. Najpoważniejsze z nich to niekorzystny wpływ na nasze zdrowie (zaleca się zmywanie substancji z ciała po kilku godzinach), bardzo nieprzyjemny zapach oraz skuteczność spadająca wraz z upływem czasu, wynikająca z przyzwyczajania się komarów, nie zaś ze zmniejszającego się stężenia.

Szczęśliwie istnieje także naturalna, zdrowa, przyjemna i pachnąca alternatywa dla DEET, czyli olejki eteryczne. Spora liczba różnych olejków eterycznych posiada działanie odstraszające owady, z czego najskuteczniejsze tylko nieznacznie ustępują najskuteczniejszemu ze środków chemicznych, a te mniej skuteczne nawet przewyższają.

Wiele olejków wykazuje właściwości odstraszające owady, jednak najskuteczniejsze z pośród nich to Olejki z Trawy Cytrynowej, Mięty Pieprzowej, Eukaliptusowy i Goździkowy a także, w mniejszym stopniu Olejek Lawendowy, Cedrowy, Geraniowy, Tymiankowy, Cytrynowy i Pomarańczowy. Ponadto, podobnie jak w przypadku zastosowania aromaterapeutycznego czy kosmetycznego, najlepszy efekt daje połączenie 2 czy 3 różnych olejków. Dobierając olejki do mieszanki kierujmy się ich zapachem, tak aby uzyskiwać harmonijne, odpowiadające nam nuty. Wskazówki odnośnie harmonizujących zapachów znajdziemy w opisie oferowanych przez nas olejków.

Pewną sztuką może być odpowiednie stosowanie olejków eterycznych. W przypadku zamkniętych, ewentualnie lekko wietrzonych pomieszczeń najlepiej będzie nawaniać powietrze przy użyciu kominka aromaterapeutycznego. Bezpośrednia aplikacja na skórę nie jest zalecana, jako że olejki są zbyt intensywne. Niezbędne będzie rozcieńczenie. Rozcieńczać możemy w olejach lub masłach kosmetycznych, lub ewentualnie w alkoholu. Niestety olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, więc najprostsza metoda, polegająca na spryskaniu się wodą z dodatkiem olejków niestety nie może być zastosowana. Olejki możemy natomiast dodać do kremu czy balsamu, np. kremu stosowanego przed opalaniem lub po opalaniu. Wyciśnijmy na dłoń lub do kubeczka balsam w ilości odpowiedniej do jednorazowego użycia, dodajmy kilkanaście kropli wybranych olejków eterycznych, wymieszajmy dokładnie i aplikujmy na całe ciało.

Produkty powiązane

Kontakt

ul. 11 listopada 22c, 05-092 Łomianki

tel. 503 739 374

kontakt@manufakturakosmetyczna.pl

Manufaktura Kosmetyczna Sp. z o.o.

Nip: 7011132499