Manufaktura Kosmetyczna - Wysyłka Gratis

Manufaktura Kosmetyczna firma godna zaufania

Glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne są to sproszkowane, naturalne minerały, klasyfikowane najczęściej według nazwy minerału z którego w głównej mierze się składają, np. Kaolin, Montmorillonit czy Illit, lub według koloru, np. Glinka zielona, Glinka czerwona, Glinka Karmelowa czy Glinka biała.

Glinki stanowią nieprzebrane bogactwo mikroelementów, jednakże ich dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i urodę nie daje się do końca wyjaśnić samym składem chemicznym. O ich właściwościach decyduje bowiem nie tylko zawartość poszczególnych substancji, ale w dużej mierze także ich specyficzna kompozycja i forma. Glinki są na swój sposób magiczne i choć nie do końca udaje się wyjaśnić ich fenomen, to jednak najważniejsze jest jedno - glinki naprawdę działają.

Glinki są szeroko znane i stosowane od wielu set leci, zarówno w celach kosmetycznych jak i leczniczych, prozdrowotnych i pielęgnacyjnych. Spożywanie i stosowanie glinek w charakterze kosmetyku ma wszechstronny, niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie i urodę, a właściwości glinek są do tego stopnia unikalne, że metoda leczenia przy ich pomocy awansowała do miana osobnej dziedziny nauki, zwanej Argilloterapią.

Właściwości kosmetyczne

We współczesnej kosmetologii glinki są stosowane jako składnik wielu produktów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała. Znajdziemy je w pudrach, kremach, mleczkach, dezodorantach i szamponach do włosów, oraz w maseczkach oczyszczających i remineralizujących. Glinkowe maski kosmetyczne dostępne w drogeriach, często określane mianem glinek, są jednak tylko pewnym produktem pochodnym, który choć zawiera glinki, to jednak w dużej mierze, często w jeszcze większej ilości, zawiera też zbędne lub wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia i urody dodatki konsystencjo-twórcze, zapachowe, barwiące i konserwujące. Produkty te, choć wygodne w użyciu, nie są glinkami i nie mają tak jednoznacznie pozytywnego działania. Najlepsze efekty uzyskamy stosując glinki w czystej, naturalnej postaci.

Glinka nie podrażnia i nie wywołuje alergii. Z powodzeniem może być używana przez osoby z wrażliwą i delikatną skórą. Glinki wykazują działanie bakteriobójcze, remineralizujące, absorpcyjne, odtruwające i zabliźniające. Właściwie użyte, odpowiednio dobrane do rodzaju cery i systematycznie stosowane z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty. Glinka biała (Kaolin) przeznaczona jest dla cer szarych i suchych. Odżywia, a jednocześnie przywraca komfort zmęczonej i pozbawionej blasku skórze. Czerwona glinka (Illit) sprawdza się przy cerach naczynkowych, a także łagodzi objawy trądziku różowatego. Pomaga uszczelnić naczynia krwionośne oraz ukoić zaczerwienioną skórę. Skóra tłusta, trądzikowa, wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Na zaskórniki, rozszerzone pory oraz nadmiernie błyszcząca się strefę T (czoło, nos i broda) zalecana jest glinka zielona (Montmorillonit). Reguluje ona pracę gruczołów łojowych, matuje, łagodzi stany zapalne, zwęża pory i wygładza nierówności skóry.

Glinki kosmetyczne mogą być stosowane wspomagająco dla złagodzenia przebiegu chorób skórnych takich jak trądzik pospolity, łuszczyca, owrzodzenia i egzemy. Przyspieszają proces regeneracji i odbudowy naskórka, działają oczyszczająco i antybakteryjne. Wchłaniają zanieczyszczenia i nadmiar sebum (tzw. łoju skórnego).

Innym ważnym efektem działania glinek jest wygładzenie zmarszczek, ujędrnienie i przywrócenie gładkości skórze. Systematyczne stosowanie glinek poprawia kontur twarzy i spowalnia procesy starzenia się skóry. Glinki kosmetyczne uzupełniają niedobory struktur skóry w minerały (krzem, magnez, żelazo, wapń, aluminium, cynk, fosfor, selen, molibden, miedź) co sprawia, że cera wygląda na wypoczętą i lśniąca, a zmarszczki są mniej widoczne. Skóra nabiera blasku i młodości.

Stosowanie

Glinki kosmetyczne wykorzystywane są do nacierań, okładów, maseczek, peelingów oraz kąpieli w najlepszych ośrodkach Spa i gabinetach kosmetycznych, ale z powodzeniem mogą być także stosowane w domowym zaciszu. Niewielki koszt nabycia glinek sprawia, że każdy może pozwolić sobie na taki rytuał i chwilę relaksu, we własnym domu.

Maseczka glinkowa

Przygotowanie maseczki glinkowej jest szybkie i łatwe. Wystarczy rozrobić niewielką ilość glinki w naczyniu (szklanym, porcelanowym lub glinianym, nigdy metalowym) z wodą (najlepiej mineralną lub kwiatową, tj. z hydrolatem, ewentualnie przegotowaną kranową), a następnie wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Dobrze jest dodać także kilka kropli oleju (nierafinowanego, tłoczonego na zimno, np. arganowego albo macadamia). Tak powstałą papkę rozprowadzamy na wybranym obszarze skóry (twarz, ciało) i pozostawiamy na 10-15 minut, po czym dokładnie zmywamy ciepłą wodą. Maska powinna być nakładana grubą warstwą, tak aby przez czas aplikacji nie zdążyła wyschnąć. Wyschnięciu można także zapobiegać poprzez nawilżanie glinki co kilka minut rozpyloną mgiełką wody lub hydrolatu, albo nakładając na warstwę glinki delikatnie zwilżony kompres.

Kąpiel glinkowa

Maseczkę aplikowaną na twarz najkorzystniej będzie połączyć z kąpielą w glince. Zanurzamy się w wannie wypełnionej ciepłą wodą, do której dodajemy dwie czubate łyżki glinki, oraz ewentualnie jeszcze kilka czy kilkanaście kropli wybranego olejku eterycznego. Maseczkę nakładamy na twarz przed wejściem do kąpieli, lub już w wannie, w czasie gdy nasze ciało pięknieje. Łączenie zabiegu aplikacji maski z kąpielą ma tę dodatkową zaletę, że po zakończonym zabiegu możemy wygodnie zmyć maseczkę z twarzy.

Dane technologiczne

Glinki należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętych opakowaniach z dala od wilgoci. Są to produkty jednorazowego użytku. Zużyte maseczki zawierają szkodliwe toksyny pobrane z organizmu w trakcie zabiegu i dlatego nie nadają się do powtórnego zastosowania. Także kąpiel z dodatkiem glinki nie powinna być wykorzystywana do więcej niż jednego zabiegu.

Opracowano na podstawie: 1) Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 1999; 2) Jurkowska S.: Surowce kosmetyczne, Ośrodek Informatyczno-Badawczy "Ekoprzem", Dąbrowa Górnicza 2003, Wydanie VIII; 3) Abehsera M.: Uzdrawiająca glinka, Dom Wydawniczy LIMBUS, Bydgoszcz 1999

Produkty powiązane

Kontakt

ul. 11 listopada 22c, 05-092 Łomianki

tel. 503 739 374

kontakt@manufakturakosmetyczna.pl

Manufaktura Kosmetyczna Sp. z o.o.

Nip: 7011132499