Manufaktura Kosmetyczna - Wysyłka Gratis

Manufaktura Kosmetyczna firma godna zaufania

Arnika górska i łąkowa

Arnika jest byliną występującą powszechnie w wielu rejonach świata, w tym w Polsce, zarówno w stanie dzikim, jak i w uprawach dla celów zielarskich.

Właściwości kosmetyczne

Dla celów kosmetycznych wykorzystuje się kwiaty i kwiatostany Arniki górskiej (Arnica montana) i Arniki łąkowej (Arnica chamissonis).

Arnika

Stosowanie

Wyciągi z Arniki stosuje się w pielęgnacji cery naczynkowej oraz w leczeniu problemów żylnych, tzw. żylaków.

Substancje czynne Arniki łatwo przenikają przez naskórek i docierają do naczyń włosowatych. Wzmacniają ich ścianki oraz zmniejszają przenikliwość łożyska żylnego. Redukują objawy uszkodzonych naczynek krwionośnych poprawiając wchłanianie się płynu wysiękowego. Zwiększają aktywność fibrynolityczną krwi, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu zakrzepów żylnych.

Arnika przyśpiesza wchłanianie się podskórnych wylewów, wybroczyn i siniaków. Ponadto, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Z tego względu stosowana jest w leczeniu niewielkich poparzeń, stłuczeń czy zwichnięć. Stosowana jest jako środek odkażający do płukania gardła. Łagodzi ukąszenia owadów.

Arniki nie należy stosować na otwarte rany, w tym głębokie poparzenia oraz na rany płytkie ale rozległe, takie jak otarcia czy ostre stany zapalne skóry.

Arnika, ze względu na zawartość helenaliny, może wywoływać uczulenia, aczkolwiek rośliny pochodzące z Hiszpanii mają jej niską zawartość, zatem mogą być pod tym względem uznane za bezpieczne.

Przygotowując samodzielnie napar z Arniki należy użyć 2 g surowca na 100 ml wody. Taki napar możemy stosować bezpośrednio na skórę.

Olejowy macerat z Arniki przygotujemy używając na 2 g surowca 10 g wybranego oleju roślinnego. Gotowy kosmetyk powinien zawierać maksymalnie 15% tak przygotowanego maceratu.

Nalewkę z Arniki przygotujemy używając na 100 g surowca 676 g etanolu 95% oraz 324 g wody. Do stosowania bezpośredniego w formie okładów nalewkę należy rozcieńczyć trzykrotnie lub dziesięciokrotnie wodą lub naparem z Rumianku. Do wcierania miejscowego, np. w ukąszenia owadów, można stosować nalewkę nierozcieńczoną.

Opracowano na podstawie: 1) Czerpak R., Jabłońska-Trypuć A.: Roślinne surowce kosmetyczne, Wydawnictwo Med Pharm, Wrocław 2008; 2) Frohne D.: Leksykon roślin leczniczych – Przewodnik naukowy, Wydawnictwo Med Pharm, Wrocław 2010; 3) Glinka R., Glinka M.: Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii, Tom I, Oficyna Wydawnicza MA, Łódź 2008; 4) Red. Sojka L.: Atlas ziół, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2010.

Produkty powiązane

Kontakt

ul. 11 listopada 22c, 05-092 Łomianki

tel. 503 739 374

kontakt@manufakturakosmetyczna.pl

Manufaktura Kosmetyczna Sp. z o.o.

Nip: 7011132499