Darmowa dostawa od 150 zł

Fiołek trójbarwny – Viola

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor), nazywany także Bratkiem trójbarwnym lub Bratkiem polnym, to niewielka roślina jednoroczna lub dwuletnia, występująca powszechnie w umiarkowanych strefach klimatycznych Europy i Azji.

Surowcem wykorzystywanym w kosmetyce są całe pędy zbierane w okresie kwitnienia. Ekstrakty z ziela fiołka dodajemy do toników, kremów, żeli i maseczek. Popularne jest także stosowanie świeżych, przygotowywanych samodzielnie naparów, które wykorzystujemy do okładów lub dodajemy do maseczek.

Aby przygotować napar, należy około 4 g suszonego ziela fiołka zalać szklanką (250 ml) wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 5 do 7 minut.

Ziele Fiołka trójbarwnego jest popularnym ludowym panaceum na problemy skórne, ponieważ posiada właściwości pobudzające wydalanie toksyn. Fiołek trójbarwny jest szczególnie polecany do pielęgnacji cery z problemem trądziku młodzieńczego, wypryskami, liszajami rumieniowymi i wysypką.

Ekstrakt z ziela fiołka stosowany jest także jako środek wzmacniający naczynia krwionośne. Rutozyd zawarty w fiołku wpływa korzystnie na przepuszczalność i elastyczność naczyń włosowatych. Z tego względu kosmetyki zawierające wyciągi z fiołka, oraz okłady i maseczki z naparów polecane są do pielęgnacji cery naczyniowej.

Nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań dla stosowania fiołka. Przy użyciu zgodnym z zaleceniami nie występują działania niepożądane.

Opracowano na podstawie: 1) Czerpak R., Jabłońska-Trypuć A.: Roślinne surowce kosmetyczne, Wydawnictwo Med Pharm, Wrocław 2008; 2) Frohne D.: Leksykon roślin leczniczych – Przewodnik naukowy, Wydawnictwo Med Pharm, Wrocław 2010; 3) Glinka R., Glinka M.: Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii, Tom I, Oficyna Wydawnicza MA, Łódź 2008; 4) Red. Sojka L.: Atlas ziół, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2010.