Darmowa dostawa od 150 zł

Olejek OCM

Podstawą olejku OCM jest Olej Rycynowy, którego nie może zabraknąć w żadnym wariancie przepisu. To głównie Olej Rycynowy oczyszcza, jednak ze względu na intensywne działanie musi być rozcieńczony innymi olejami. Zarówno ilość Oleju Rycynowego jak i to jakie oleje uzupełniające zastosujemy, powinno być zależne od rodzaju naszej skóry. W przypadku skóry suchej, delikatnej, ilość Oleju Rycynowego musi być mniejsza. Im skóra bardziej tłusta, trądzikowa, zanieczyszczona, tym Oleju Rycynowego więcej.

Podane poniżej przepisy w swoich licznych wariantach są przykładowe. Możemy przygotować własne mieszanki, pamiętając tylko o zastosowaniu Oleju Rycynowego w ilości od 10% do 30% (tj. od 10 ml do 30 ml na 100 ml gotowego olejku OCM). Bardzo dobrym olejem uzupełniającym będzie Olej Słonecznikowy, Olej Makadamia, Olej z Pestek Moreli czy Olej ze Słodkich Migdałów. Są to oleje stosunkowo uniwersalne. Możemy stosować także inne oleje o działaniu dobranym do potrzeb naszej skóry, np. Olej z Pestek Winogron w przypadku skóry naczyniowej.

Olejek OCM możemy także wzbogacić niewielką ilością wybranego olejku eterycznego, kierując się jego działaniem lub zapachem. Nie stosujmy jednak nigdy więcej niż kilkanaście kropli olejku eterycznego na 100 ml gotowego olejku OCM.

Przygotowanie olejku OCM

1) Wlewamy wszystkie składniki olejku OCM do pojemniczka w celu wymieszania, mieszamy i przelewamy do buteleczki docelowej, najlepiej do buteleczki z pompką ułatwiającą dozowanie. Wszystkie oleje i olejki eteryczne łączą się ze sobą dosyć łatwo. Kolejność dolewania dowolna.

Stosowanie

Oczyszczanie twarzy metodą OCM stosujemy codziennie wieczorem, przed pójściem spać. Rano powinno wystarczyć przetarcie twarzy ręczniczkiem zwilżonym ciepłą wodą. Nie stosujemy oczyszczania OCM więcej niż raz dziennie. Możemy stosować jeszcze rzadziej, co kilka dni, np. 2-3 razy w tygodniu.

Aby oczyścić twarz metodą OCM należy dokładnie umyć ręce, po czym nanieść na dłonie olejek OCM, tak aby całe dłonie po wewnętrznej stronie były dosyć obficie pokryte olejem. Następnie wmasowujemy olej rozprowadzony na dłoniach w skórę twarzy, wykonując spokojne, miarowe, masujące ruchy, podobnie jak byśmy to robili myjąc żelem czy mydłem. Poświęcamy na tę czynność dłuższą chwilę, skupiając się na obszarach szczególnie problematycznych, dając olejowi czas na rozpuszczenie zanieczyszczeń.

Moczymy mały ręczniczek w bardzo ciepłej wodzie, przykładamy na kilka chwil do twarzy po czym delikatnie przecieramy ale nie szorujemy. Czynność tę powtarzamy 3 krotnie, płucząc za każdym razem ręczniczek w bardzo ciepłej wodzie.

Na koniec płuczemy ręczniczek w wodzie chłodnej i analogicznie jak poprzednio przykładamy do twarzy i delikatnie przecieramy dla zamknięcia porów.

Wersja do skóry suchej

50 ml Oleju Makadamia
40 ml Oleju Avocado
10 ml Oleju Rycynowego

Przedstawione ilości stanowią przepis na 100 ml gotowego olejku OCM. Jeśli chcemy otrzymać inną ilość olejku, wówczas powinniśmy ilości poszczególnych składników zmieniać proporcjonalnie.

Wersja do skóry normalnej

85 ml Oleju Makadamia
15 ml Oleju Rycynowego

Zamiast Oleju Makadamia możemy zastosować także Olej ze Słodkich Migdałów, Olej z Pestek Moreli lub Olej Słonecznikowy.

Wersja do skóry mieszanej

70 ml Oleju Słonecznikowego
20 ml Oleju Jojoba
10 ml Oleju Rycynowego

Zamiast Oleju Słonecznikowego możemy zastosować także Olej Makadamia, Olej ze Słodkich Migdałów lub Olej z Pestek Moreli albo dowolną mieszankę tych olei, w zależności od naszych preferencji.

Wersja do skóry tłustej

75 ml Oleju Słonecznikowego
25 ml Oleju Rycynowego
8 kropli Olejku Lawendowego

Zamiast Oleju Słonecznikowego możemy zastosować także Olej z Krokosza albo mieszankę tych dwu olei.

Wersja do skóry trądzikowej lekko tłustej

80 ml Oleju z Krokosza
20 ml Oleju Rycynowego
8 kropli Olejku Lawendowego
4 krople Olejku Drzewa Herbacianego

Jeśli cera jest dodatkowo naczyniowa, to część Oleju z Krokosza (np. 30 ml) powinniśmy zastąpić Olejem z Pestek Winogron.

Wersja do skóry trądzikowej bardzo tłustej

65 ml Oleju z Krokosza
25 ml Oleju Rycynowego
10 ml Oleju Tamanu
8 kropli Olejku Lawendowego
4 krople Olejku Drzewa Herbacianego

Jeśli cera jest dodatkowo naczyniowa, to część Oleju z Krokosza (np. 30 ml) powinniśmy zastąpić Olejem z Pestek Winogron.

Wersja do skóry naczyniowej suchej

70 ml Oleju z Pestek Winogron
20 ml Oleju Avocado
10 ml Oleju Rycynowego

Wersja do skóry naczyniowej tłustej

50 ml Oleju z Pestek Winogron
30 ml Oleju Słonecznikowego
20 ml Oleju Rycynowego

Zamiast Oleju Słonecznikowego możemy zastosować także Olej z Krokosza Barwierskiego.

Wersja do skóry dojrzałej

60 ml Oleju Makadamia
30 ml Oleju z Dzikiej Róży
10 ml Oleju Rycynowego

W przypadku cery bardzo suchej możemy cześć Oleju Makadamia (np. 10 ml) zastąpić dodatkowo Olejem Avocado.