Darmowa dostawa od 150 zł

Zamiast kremu

Jak zrobić krem?

Właściwości i zastosowanie kremów kosmetycznych

Emulsje kosmetyczne, tj. kremy i mleczka, stanowią podstawę pielęgnacji kosmetycznej większości współczesnych kobiet i mężczyzn. Z jednej strony trudno się temu dziwić, bowiem są one bardzo wygodne w użyciu, z drugiej zaś strony, współczesne kremy są niestety bardzo często zaprzeczeniem tego, czym powinny być, bowiem często bardziej szkodzą, niż pielęgnują. Szczęśliwie, nie musimy takiego stanu rzeczy akceptować.

Jak się robi krem? Wbrew pozorom dosyć łatwo. Wystarczy połączyć mieszaninę substancji tłuszczowych z substancjami wodnymi, dodając odrobinę tzw. emulgatora, czyli substancji która umożliwia trwałe połączenie tłuszczu z wodą. Tak, to takie proste. Problem jedynie w tym, że współczesna kosmetyka, tzw. kosmetyka syntetyczna, zupełnie odwróciła właściwe proporcje składników.

Powinno być tak, że najważniejszym elementem kremu są substancje czynne, oleje i wyciągi roślinne, zaś emulgator i inne dodatki są jedynie… dodatkami. Niestety, współczesny przemysł kosmetyczny koncentruje się głównie na dostarczeniu odpowiedniej, przyjemnej konsystencji kremu, ładnego koloru i pięknego zapachu oraz odpowiedniej, tj. mocnej konserwacji. Oczywiście bardzo miło jest używać kremu który ładnie wygląda, pięknie pachnie, dobrze się rozsmarowuje i jeszcze opakowany jest w piękne pudełeczko. Tylko czy to rzeczywiście na tym powinno najbardziej nam zależeć?

Dla wszystkich tych, którym zależy głównie na tym, aby krem dobrze pielęgnował, a nade wszystko, aby nie szkodził naszemu zdrowiu i urodzie, mamy dobrą wiadomość. Dobry krem, nie obciążony zbędnymi dodatkami można sobie bez większego wysiłku zrobić samemu. Jest też jeszcze lepsza wiadomość. Możesz w ogóle zrezygnować z używania kremu – można go z powodzeniem zastąpić używaną osobno fazą wodną i olejową, bez łączenia za pomocą emulgatorów.

Stosowanie kremów kosmetycznych

Każdy krem możemy z powodzeniem zastąpić odpowiednio dobranym hydrolatem i olejem. Każda substancja aktywna którą mogli byśmy chcieć stosować jest rozpuszczalna w wodzie (tj. w hydrolacie) albo w tłuszczach (tj. w oleju). Przykładowo, jeśli chcemy stosować kurację kwasem hialuronowym, to wystarczy pewną jego ilość dodać do hydrolatu. Dla odmiany, witaminę A+E możemy dodać do oleju.

W jaki więc sposób możemy zastąpić krem hydrolatem i olejem? Są dwa sposoby aplikacji, obydwa równie dobre. Najprościej będzie nalać na dłoń kilka kropli oleju (na twarz wystarczą 4 krople) oraz kilka kropli hydrolatu (nieco więcej niż oleju, np. 8 kropli na 4 krople oleju), wymieszać delikatnie ze sobą palcem, rozetrzeć odrobinę w dłoniach i następnie zwilżonymi w ten sposób dłońmi przetrzeć twarz. Można też wpierw zwilżyć twarz samym hydrolatem, bezpośrednio dłońmi albo wacikiem, a następnie nanieść dłońmi cienką warstewkę oleju. W ten sposób aplikujemy 100% tego co powinno być zaaplikowane i byłoby zaaplikowane w formie kremu, a jednocześnie nie aplikujemy tego co nie jest dla nas dobre, czyli emulgatorów, barwników, substancji zapachowych i konserwantów.

Hydrolat doskonale tonizuje skórę, nawilża i pielęgnuje za sprawą zawartych wyciągów roślinnych. Olej nie tylko tworzy warstewkę ochronną, chroniącą przed wysychaniem oraz szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, ale również dostarcza szeregu cennych witamin i substancji aktywnych. Oczywiście mówimy o wysokiej jakości, zimnotłoczonych, naturalnych olejach roślinnych. Hydrolat też najlepiej będzie używać naturalny, niekonserwowany, bez dodatku alkoholu.

Jak już wspomnieliśmy, zarówno do hydrolatu jak i oleju możemy dodawać szeregu składników aktywnych. Oczywiście możemy także stosować dowolne mieszanki hydrolatów i olejów, łącząc w ten sposób zalety ich wszystkich.

Co zyskujemy porzucając typową, kremową, syntetyczną kosmetykę na rzecz kosmetyki naturalnej? Przede wszystkim zdrowie, urodę i zadowolenie, ale także odrobinę pieniędzy. Cena hydrolatów i olejów, nawet tych najwyższej jakości, jest dosyć niska w porównaniu z cenami typowych kremów.