Darmowa dostawa od 150 zł

Maseczki ziołowe

Niezachwiana wiara w możliwości naukowców opracowujących w swych laboratoriach coraz to nowsze syntetyki kosmetyczne wygasa. Nawet najwybitniejsi chemicy nie są w stanie konkurować z naturą – natura górą! Ziołowe receptury wracają do łask i cieszą się coraz większym, zasłużonym uznaniem. Doskonale pielęgnują, poprawiają kondycję skóry i likwidują niedoskonałości. Sprawdzają się w pielęgnacji każdego typu cery, zarówno suchej, szarej, odwodnionej, ze skłonnością do zmarszczek, jak i tłustej, ze zmianami trądzikowymi. Oczywiście każdy rodzaj cery będzie wymagał innego zestawu ziołowych specyfików.

Podstawową metodą na kosmetyczne wykorzystanie ziół są maseczki ziołowe, sporządzane według tradycyjnych przepisów. Najczęstszym składnikiem masek ziołowych jest rumianek, nagietek, fiołek, pokrzywa, len i melisa, ale zestaw stosowanych i godnych polecenia roślin jest znacznie większy. Maseczki ziołowe przygotowujemy z ziół suszonych, zmielonych drobno dla zwiększenia wygody użytkowania i efektywności ekstrakcji substancji aktywnych.

Przygotowanie maski ziołowej jest proste. Wystarczy dobrać odpowiedni dla potrzeb skóry zestaw ziół i przygotować na ich bazie maskę według poniższego przepisu. Ważne jest przy tym przestrzeganie zasady niełączenia ziół o przeciwstawnym działaniu (np. pobudzających z relaksującymi), ponieważ w rezultacie nie osiągnie się zamierzonych efektów. Na początek polecamy przygotowywanie masek prostych, bazujących na jednym, wybranym zielu, tak aby mieć pewność, że nie popełnimy błędu.

Podstawowy przepis na maseczkę ziołową

Do przygotowania maseczki ziołowej potrzebne będą: 2 łyżki sproszkowanych ziół, woda mineralna, łyżka glinki kosmetycznej (jeśli nie wiemy jakiej glinki użyć, to użyjmy glinki białej), gaza lub lignina, drewniana szpatułka.

Zioła zalewamy małą ilością wody i ostrożnie podgrzewamy, aż do zagotowania. Od razu po zagotowaniu zdejmujemy z palnika i zostawiamy do przestygnięcia. Po przestygnięciu zlewamy małą ilość powstałej wody ziołowej do wykorzystania później, a do papki ziołowej dodajemy glinkę kosmetyczną, w ilości niezbędnej dla wchłonięcia wody, tak aby maska miała konsystencję kremu.

Maseczkę nakładamy na twarz drewnianą szpatułką, omijając okolice ust i oczu. Aby zapobiec spłynięciu maski i jej nadmiernemu wyschnięciu, twarz przykrywamy lekko wilgotną gazą lub ligniną. Zmywamy po 15-20 min., lekko ciepłą wodą, i wycieramy twarz do sucha. Osuszoną skórę przemywamy wacikiem nasączonym wodą ziołową którą uprzednio odlaliśmy, tak aby twarz pozostawała mocno wilgotna, i na tak zwilżoną skórę aplikujemy wybrany olej kosmetyczny. Opisany zabieg stosujemy systematycznie, 1 do 2 razy w tygodniu.

Przepis ma ten walor, że może być stosowany dla każdej mieszanki ziołowej. Jest to przepis uniwersalny. Oczywiście, istnieje także cały szereg szczegółowych przepisów wskazujących konkretne rośliny których należy użyć. Przepisy takie będziemy sukcesywnie publikować. W miarę możliwości będziemy także udostępniać potrzebne do ich wykonania surowce kosmetyczne.

1) Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 1999; 2) Peters I. B., wyd. pol. Arct J., Pytkowska K.: Kosmetyka – Podręcznik do nauki zawodu, Wydawnictwo REA, Warszawa 2002