Darmowa dostawa od 150 zł

Masaże olejowe – olejki do masażu

Masaże olejowe

Z pozoru prosta czynność masowania może być wykonywana na wiele różnych sposobów i w wielu, często różnych, celach. Masujemy się dla przyjemności czy relaksu, albo wprost przeciwnie, dla pobudzenia. Masujemy się także w celach zdrowotnych oraz upiększających. Masaże to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim forma terapeutyczna i zabieg estetyczny. Masaże ujędrniają, wyszczuplają, redukują cellulit. Bogactwo technik i wskazań dla poszczególnych rodzajów masażu jest przeogromne i choć w większości muszą być one wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów, to jednak część z nich możemy śmiało wykonać samodzielnie.

Stosunkowo prostym do przeprowadzenia w warunkach domowych jest masaż aromaterapeutyczny. Jest to masaż relaksacyjny wykonywany przy użyciu olejów roślinnych (tzw. olejów bazowych) wzbogaconych wybraną kompozycją olejków eterycznych. Masaż ten jest o tyle prosty w wykonaniu, że jego najistotniejszym elementem nie jest technika masażu, lecz sam fakt użycia dobroczynnych olejów i olejków eterycznych. Znajomość technik masażu nie jest obowiązkowa. Zamiast profesjonalnego masażu relaksacyjnego możemy wykonać tzw. masaż intuicyjny. Zaczynamy od delikatnego głaskania masowanego obszaru, następnie przechodzimy do bardziej intensywnych – ale nadal delikatnych i powolnych – form głaskania, z ugniataniem, wibrowaniem i rozcieraniem, a kończymy przechodząc ponownie do bardzo delikatnego głaskania.

Przystępując do masażu aromaterapeutycznego musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednie, sprzyjające relaksowi warunki. W pomieszczeniu w którym będziemy wykonywali masaż musi być ciepło i czysto a powietrze musi być świeże i bezwonne – oczywiście tylko do czasu, aż zacznie się w nim unosić aromat używanych olejków. Światło powinno być delikatne, nastrojowe. Najlepiej będzie wykonywać masaż wieczorem, przy świetle świec i przy dźwiękach spokojnej, cichej muzyki.

Masaż aromaterapeutyczny

Masaż może obejmować całe ciało, ale możemy ograniczyć się do masowania pleców, karku i ramion, albo też ud i pośladków – w zależności od efektu który chcemy uzyskać. Przykładowo – jeśli naszym celem jest redukcja cellulitu, to masaż powinniśmy ograniczyć do obszarów jego występowania.

Masaż wykonujemy na gołym ciele – pamiętajmy o zdjęciu wszystkich krępujących ozdób, tj. łańcuszków, kolczyków czy zegarka. Jeśli masowane są różne obszary ciała, to w danej chwili odkryte powinny być tylko obszary masowane, zaś pozostałe obszary należy przykryć miękkim ręcznikiem.

Przystępując do masażu pamiętajmy o rozgrzaniu swoich dłoni, tak aby ich zimno nie było powodem dyskomfortu. Lekko podgrzany powinien być także olej. Przygotujmy zawczasu jego odpowiednią ilość, zależną od wielkości masowanego obszaru, ale na plecy i kark powinny wystarczyć 3-4 łyżeczki. Olej podgrzewamy delikatnie aż będzie wyraźnie ciepły, ale nie gorący. Dodajemy do niego około 10 kropli wybranego olejku eterycznego lub kompozycji olejków i przystępujemy do dzieła. Olej nanosimy na dłonie – nie polewamy nim ciała osoby masowanej.

Zadbajmy o to, aby używać olejów i olejków wysokiej jakości. Nawet najładniej pachnący olejek aromatyczny nie zastąpi prawdziwego olejku eterycznego. Zapach to tylko jeden z wielu czynników oddziałujących.

Po zakończeniu masażu, który powinien trwać 30 do 90 minut nakrywamy ręcznikiem całe ciało masowanej osoby i pozwalamy jej cieszyć się osiągniętym błogostanem jeszcze przez 10 czy 20 minut.

Szczególnie polecanymi olejami do masażu aromaterapeutycznego są: Olej Jojoba i Olej ze Słodkich Migdałów, oraz – jeśli naszym celem jest ulżenie w dolegliwościach skórnych takich jak egzemy czy łuszczyca – Olej Avocado.

Dobierając olejki eteryczne powinniśmy kierować się zarówno ich działaniem kosmetycznym oraz wpływem na emocje (np. działanie uspokajające lub pobudzające), jak i zapachem. Naczelna zasada aromaterapii mówi bowiem, że nie powinniśmy stosować olejków, których zapach nam nie odpowiada.

Innym rodzajem masażu wykonywanego przy użyciu olejów są masaże ajurwedyjskie. Ajurweda to system tradycyjnej, Hinduskiej medycyny naturalnej, która ciało człowieka, jego zdrowie i urodę postrzega jako system holistyczny, o który należy dbać całościowo i według którego przyczyną chorób i niezdrowego wyglądu są zalegające w organizmie toksyny.

Według ajurwedy masaż ciała z użyciem naturalnych olejów roślinnych nie tylko pielęgnuje skórę, ale także oczyszcza organizm z toksyn, przyczyniając się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i urody.

Masaż ajurwedyjski w swej podstawowej postaci jest bardzo praktyczny, jako że nie tylko można go wykonać w warunkach domowych, ale nawet należy, ponieważ jest to tzw. automasaż, a więc masaż który wykonujemy samodzielnie. Dystyngowane, piękne indyjki wykonują go codziennie, w ramach zwykłej, porannej toalety.

Masaż ten to nic innego jak namaszczenie swojego ciała olejem, połączone z delikatnym masowaniem. Nanoszenie oleju i masowanie zaczynamy od włosów i głowy, po czym przechodzimy stopniowo ku dołowi ciała, poprzez twarz, uszy, szyję i ramiona, aż do stóp, pięt i palców. Olejem możemy wypłukać także usta, co oczyszcza i wzmacnia język oraz dziąsła. Olej nanosimy opuszkami palców lub całymi dłońmi, masując delikatnie ruchami okrężnymi (głowę, stopy, brzuch i piersi oraz stawy) i posuwistymi (kończyny i plecy). Cały zabieg powinien zając nam około 10 do 20 minut.

Co ciekawe, ajurweda nie zaleca odczekiwania aż do wchłonięcia się oleju, jako że olejowanie jest zabiegiem, który oczyszcza organizm z toksyn, poprzez przenikanie toksyn z organizmu właśnie do tego oleju. Po zakończeniu olejowania i masażu czekamy 10 do 20 minut, po czym zmywamy z siebie resztkę oleju wraz z toksynami i zanieczyszczeniami uwolnionymi w trakcie zabiegu.

Olejami szczególnie polecanymi do masaży ajurwedyjskich są: dla osób o skórze suchej, normalnej i mieszanej Olej Sezamowy oraz Olej ze Słodkich Migdałów, a dla osób o skórze tłustej Olej Kokosowy.