Darmowa dostawa od 150 zł

Algi w kosmetyce

Algi morskie w kosmetyce

Algi to prastare, proste organizmy wodne, występujące jako formy jednokomórkowe lub wielokomórkowe, tworzące plechę. Zbadano i opisano przeszło 30 000 gatunków alg, z pośród których wyłoniono około 50 gatunków charakteryzujących się nadzwyczajnymi właściwościami prozdrowotnymi i pielęgnacyjnymi. Wybitnym reprezentantem tej grupy, królową alg, jest Spirulina.

Właściwości kosmetyczne alg

Algi zawierają prawdziwe bogactwo witamin, protein, minerałów i substancji aktywnych. Są szeroko wykorzystywane jako suplementy diety oraz w kosmetologii, zarówno jako dodatek do kosmetyków gotowych, jak i w zastosowaniach bezpośrednich, w postaci okładów, maseczek czy kąpieli.

Obecne w algach proteiny (białka), witaminy (witaminy A, z grupy B, C, D, E, K) i beta-karoten chronią skórę przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych, słońca, wiatru, zanieczyszczeń. Zawierają roślinny chlorofil, który budową jest zbliżony do hemoglobiny człowieka. Poprzez swoje właściwości dotleniające poprawia kondycję szarej i zmęczonej skóry.

Substancje żelowe zawarte w algach działają nawilżająco oraz są nośnikami substancji aktywnych. Działanie alg jest wszechstronne. Neutralizują wolne rodniki, wygładzają zmarszczki i zapobiegają powstawaniu nowych. Okład z alg typu body-wrapping poprawia ukrwienie, stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu.

Aby uzyskać efekt kosmetyczny charakterystyczny dla alg stosujmy algi naturalne, ewentualnie gotowe maski czy kosmetyki zawierające duże ilości naturalnych alg. Niestety większość gotowych maseczek dostępnych na rynku, nazywanych algowymi, mają z algami niewiele wspólnego. Uważajmy na preparaty i maseczki które zawierają wyłącznie alginat, tj. ekstrakt substancji żelujących z brunatnic lub innych alg. Posiadają one przyjemną w stosowaniu formę zastygającej, gumowatej masy, którą łatwo ściąga się z twarzy po wyschnięciu, ale nie zapewnią one naszej skórze zastrzyku piękna w stopniu zbliżonym do pełnowartościowego, naturalnego produktu.

Przeciwwskazania

Niektóre algi, zwłaszcza te odławiane ze zbiorników słonowodnych zawierają duże ilości jodu, w związku z czym nie mogą być stosowane przez osoby z nadczynnością tarczycy. Szczególną ostrożność powinni zachować także astmatycy. Również uczulenie na jod jest istotnym przeciwwskazaniem dla stosowania alg z wysoką jego zawartością. Rozwiązaniem może być ograniczenie się do używania alg wód słodkich, np. Spiruliny pochodzącej z upraw kontrolowanych.

Dane technologiczne

Naturalne algi dostępne są najczęściej w postaci wysuszonej i mikronizowanej, tj. w postaci drobnego proszku. Ich zapach nie jest szczególnie przyjemny – jednoznacznie kojarzy się z wodorostami. Ta charakterystyczna, intensywna woń nie świadczy o zepsuciu się produktu a wprost przeciwnie – o jego autentyczności i wysokiej jakości.

Opracowano na podstawie: 1) Czerpak R., Jabłońska-Trypuć A.: Roślinne surowce kosmetyczne, Wydawnictwo Med Pharm, Wrocław 2008; 2) Jurkowska S.: Surowce kosmetyczne, Ośrodek Informatyczno-Badawczy “Ekoprzem”, Dąbrowa Górnicza 2003, Wydanie VIII; 3) Schwarz G.: Leki i kosmetyki z morskiej apteki, Wydawnictwo Amber, Warszawa 2003