Manufaktura Kosmetyczna - Wysyłka Gratis

Manufaktura Kosmetyczna - Nowości

Manufaktura Kosmetyczna - Promocje

Manufaktura Kosmetyczna firma godna zaufania

Atopowe zapalenie skóry

Pielęgnacja skóry atopowej

Kosmetyki naturalne w pielęgnacji skóry atopowej

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry, nazywane inaczej egzemą to efekt nadmiernej reakcji układu immunologicznego organizmu na czynniki alergizujące, mające wpływ na skórę drogą kontaktową, wziewną oraz pokarmową. Takimi substancjami uczulającymi mogą być na przykład składniki pokarmowe, pyłki roślin, sierść zwierząt. AZS to dolegliwość wieloletnia, która miewa fazy remisji oraz zaostrzenia nieprzyjemnych i dotkliwych objawów. Istnieją statystyki mówiące, że już około 30% społeczeństwa jest dotknięta objawami skóry atopowej.

Czym charakteryzuje się skóra atopowa?

Skóra atopowa jest sucha, a przez to swędząca, w efekcie doprowadza do irytacji i ciągłego podrażniania skóry w wyniku jej drapania. Po pewnym czasie skóra staje się zaczerwieniona oraz zaczyna się łuszczyć. W wyniku podrażnienia skóra przestaje stanowić barierę ochronną organizmu, pojawiają się liczne nadkażenia bakteryjne oraz grzybicze. Zmiany te najczęściej pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na podrażnienie, czyli w zgięciach łokci oraz kolan, na szyi, a także na często dotykanej twarzy oraz przesuszonej zewnętrznej powierzchni dłoni.

Jak załagodzić objawy AZS?

Istotną czynnością w zniwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry jest redukcja kontaktu z czynnikami alergizującymi. Można zrezygnować z niektórych pokarmów, zabezpieczyć się lekami po kontakcie z lekarzem na okres kontaktu ze zwierzętami lub kwitnienia poszczególnych roślin, jednak nadal niezwykle istotna będzie prawidłowa pielęgnacja skóry dotkniętej objawami atopii. Przede wszystkim istotne jest, aby używać kosmetyków, które będą odpowiednio nawilżać i natłuszczać skórę, jednak nie będą posiadały substancji potencjalnie alergizujących, jakimi są na przykład olejek sosnowy; pomarańczowy; bergamotowy, ekstrakt z cytryny; melisy lekarskiej; mniszka lekarskiego oraz wiele konserwantów stosowanych w produktach kosmetycznych. Niestety często należy rezygnować z kosmetyków zawierających substancje zapachowe.

Istotne jest codziennie stosowanie nawilżających letnich kąpieli (gorąca woda może dodatkowo podrażnić skórę), które nie przekraczają 10-15 minut. Należy również pamiętać o nawet wielokrotnym, codziennym stosowaniu preparatów nawilżających na powierzchni skóry najbardziej narażonej, czyli twarzy oraz dłoni.

Alergizujące konserwanty stosowane w kosmetykach:

  • 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol,

  • pochodne hydantoiny,

  • sól sodowa kwasu 2-etylorteciotiosalicylowego,

  • imidazololidynomocznik,

  • chlorek N(-3-chloroallilo)heksamoniowy,

  • heksametylenotetroamina.

Alergizujące substancje roślinne nieodpowiednie dla osób z AZS:

  • ekstrakt z dziurawca,

  • ekstrakt z cytryny,

  • ekstrakt z melisy lekarskiej,

  • ekstrakt z mniszka lekarskiego,

  • ekstrakt z liści pokrzywy,

  • ekstrakt z rumianku,

  • olejek drzewa herbacianego,

  • olejek sosnowy,

  • olejek pomarańczowy,

  • olejek mięty pieprzowej,

  • olejek bergamotowy,

  • balsam peruwiański.

Jak pielęgnować skórę atopową - NATŁUSZCZANIE

Skórę atopową należy prawidłowo natłuścić. Dostarczenie lipidów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pozwoli wzmocnić barierę ochronną skóry. Okluzyjna warstwa lipidowa nie pozwoli na utratę wody z komórek ani przestrzeni międzykomórkowej. Dzięki temu skóra będzie bardziej elastyczna, a w efekcie mniej podrażniona i swędząca. Najlepiej sprawdzą się oleje zawierające kwas gammalinolenowy (GLA) oraz arachidonowy.

Oleje roślinne bogate w NNKT potrzebne w pielęgnacji skóry atopowej:

Jak pielęgnować skórę atopową - NAWILŻANIE

Sucha skóra, która jest wynikiem nadmiernej transepidermalnej utraty wody, jest przyczyną swędzenia, a przez to dalszych nadkażeń bakteryjnych. Zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe nawilżenie skóry w trakcie jej pielęgnacji, pozwoli na uzyskanie skóry uwodnionej. Odpowiednie nawilżenie skóry stanowi ważny czynnik chroniący ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. W celu poprawienia jakości uwodnienia całej powierzchni skóry poleca się stosowanie nawilżających olejków jako dodatku do kąpieli.

Pylek przyczyna AZS

 

Nawilżające substancje roślinne polecane w naturalnej pielęgnacji skóry atopowej:

Jak przeciwdziałać reakcjom alergicznym poprzez pielęgnację?

Wiele substancji zawartych w produktach roślinnych ma właściwości antyalergiczne, przeciwuczuleniowe oraz przeciwzapalne. Ich stosowanie wspomoże nie tylko załagodzić obecne stany zapalne skóry, ale również zapobiec tym, które mogłyby dopiero powstać pod wpływem czynników alergizujących. Jest to niezwykle istotne w pielęgnacji skóry o skłonnościach do objawów AZS ze względu na powracające okresy remisji i zaostrzenia. W trakcie trwania fazy remisji nie należy zapominać o właściwej pielęgnacji skóry, ponieważ w każdej chwili może ponownie wystąpić faza zaostrzenia objawów.

Takimi substancjami o działaniu przeciwzapalnym są polifenole (flawonoidy) zawarte między innymi w:

  • aloesie zwyczajnym (masło aloesowe, żel aloesowy),

  • zielonej herbacie (ekstrakt wodno-glicerynowy z zielonej herbaty),

  • nagietku lekarskim (olej ziołowy z nagietka),

  • róży japońskiej (ekstrakt wodno-glicerynowy z róży),

  • nasionach pomidora (olej z nasion pomidora).

Wyjątkowym flawonoidem jest luteolina, która redukuje syntezę mediatorów zapalnych oraz hamuje uwalnianie histaminy, działającej prozapalnie.

Rośliny bogate w luteolinę to:

  • marchew (olej ziołowy z marchwi),

  • tymianek

  • szałwia (ekstrakt wodno-glicerynowy z szałwii)

Pielęgnacja skory z AZS - podsumowanie

Problem AZS, który dotyka aż 1/3 społeczeństwa nie jest drobną kwestią, którą można w szybki sposób zaleczyć. Pielęgnacja skóry atopowej wymaga wiele cierpliwości i dbałości. Szczególną uwagę zwrócić należy na dobór kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji, aby w ich składzie nie znalazły się substancje alergizujące, ale natomiast bogate były w substancje natłuszczające, nawilżające oraz przeciwzapalne. Częste stosowanie kremów oraz olejów kosmetycznych jest kluczowe w uzyskaniu zadowalającej poprawy kondycji skóry.

Bibliografia:

1. "Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej." 2011. Śliwa, Sikora, Ogonowski.

2. "Luteolin as an anti-inflammatory and neuroprotective agent: A brief review." 2015. Nabavi i in.

3. "Przegląd Alergologiczny." 2004. Waszczykowska.

4. "Kosmetologia i farmakologia skóry." 2007. Martin

{jcomments on}

Produkty powiązane

Kontakt

ul. 11 listopada 22c, 05-092 Łomianki

tel. 519 056 411

kontakt@manufakturakosmetyczna.pl