
Piękne, zadbane dłonie
Pielęgnacja dłoni jest równie ważna jak pielęgnacja twarzy czy całego ciała. Na co dzień pamiętamy o pielęgnacji skóry twarzy, dekoltu zapominając niejednokrotnie, że to suche i zniszczone dłonie bezlitośnie zdradzają nasz wiek i tryb życia.
Przyczyną są codzienne prace domowe, kontakt z wodą i detergentami, przesuszone powietrze, prace sezonowe w ogródku, indywidualne problemy skórne no i niestety coś, co nas ostatnio dotyka intensywne odkażanie dłoni i długotrwałe noszenie rękawiczek ochronnych.
Przyczyną są codzienne prace domowe, kontakt z wodą i detergentami, przesuszone powietrze, prace sezonowe w ogródku, indywidualne problemy skórne no i niestety coś, co nas ostatnio dotyka intensywne odkażanie dłoni i długotrwałe noszenie rękawiczek ochronnych.
Skóra rąk jest bardzo cienka i posiada małą ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, przez co jest narażona na ciągłą utratę substancji ochronnych.
Niewłaściwa pielęgnacja prowadzi do uszkodzenia bariery naskórkowej, zapalenia skóry, pęknięć i większej wrażliwości na czynniki zewnętrzne. Dlatego również o dłonie musimy zadbać, aby równie zdrowo i elegancko wyglądały.
Naszym dłoniom powinniśmy poświęcić więcej czasu a ich wygląd i kondycja skóry miło nas zaskoczą.
Domowa pielęgnacja dłoni, własnoręcznie zrobionymi kosmetykami naturalnymi, jest równie skuteczna, co profesjonalne zabiegi kosmetyczne i na pewno jest ekonomiczniejsza i mniej czasochłonna.
Domowy krem
Krem składa się z fazy olejowej i fazy wodnej oraz dodatków.
Faza olejowa (tłuszcze i emulgatory)
Podstawą może być masło kakaowe, olej kokosowy silnie nawilżające i odżywcze, wzbogacone o oleje dedykowane do danego typu skóry.
- Dla skóry suchej, wymagającej regeneracji możemy zastosować olej ze słodkich migdałów, pestek malin, dzikiej róży lub jojoba.
- Dla skóry ze stanami zapalnymi polecamy olej z nasion pietruszki, awokado lub z owoców rokitnika.
Faza wodna
Woda i hydrolaty, które są pełne cennych substancji i świetnie pachną! Hydrolaty w kremach do rąk pozwalają na uzyskanie kremowej i lekkiej konsystencji. Można też zrezygnować z wody i powstanie krem bardzo tłusty, trudniejszy do aplikacji. Kremy do rąk bez lub z minimalną ilością wody zdecydowanie warto stosować zimą lub jako kremy na noc. Wtedy też dla lepszego efektu, należy nałożyć krem na umyte i osuszone dłonie. Można też wcześniej zrobić peeling dłoni i założyć cienkie, bawełniane rękawiczki. Dzięki temu niczego nie ubrudzimy i nie zetrzemy odżywczej mikstury, a ogrzana skóra wchłonie więcej składników odżywczych podczas naszego snu.
Hydrolaty polecane dla skóry suchej, wymagającej regeneracji i ujędrnienia to: różany, lawendowy, jaśminowy, z magnolii.
Ze stanami zapalnymi polecamy hydrolat z szałwii lekarskiej, bergamotowy lub rumiankowy.
Z przebarwieniami zalecamy hydrolat z neroli.
Dodatki
Kwasy hialuronowy czy żel z aloesu (ok maksymalnie 15 ml na 50 ml kremu). Rozrzedzą one trochę krem.
Naturalne olejki eteryczne, które mają właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. 1-2 krople dodaje się je na samym końcu produkcji kosmetyku, gdy już ma niską temperaturę, rozcieńczając je w olejach lub alkoholu. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że zapach się ulotni. Nie używamy wszystkich max. 2- 3 składniki.
Przykładowe składniki kremu do skóry dłoni
suchej, wymagającej regeneracji i ujędrnienia:
- Witamina A + E nawilża i silnie regeneruje, leczy. Naturalne konserwanty. Ok. 15 -20 kropli.
- Witamina B3 poprawia nawilżenie i elastyczność skóry-kilka kropli
- Gliceryna kosmetyczna–zatrzymuje wodę w naskórku-kilka kropli
- Kwas hialuronowy 1,5% lub 3% – dogłębnie nawilża-kilka kropli
- D-panthenol (prowitamina D5) – Wzmacnia skórę, łagodzi podrażnienia – kilka kropli
- Żel z aloesu–nawilża, regeneruje, wycisza skórę-kilka kropli
z przebarwieniami
- Witamina C tylko szczyptę, rozjaśnia przebarwienia.
- Mocznik kosmetyczny, tu bardzo ostrożnie z ilością. Ma silne działanie złuszczające i regenerujące
- Algi w proszku tylko szczyptę. Działa odżywczo i ma właściwości pielęgnacyjne, silnie nawilżające.
Krem własnoręcznie zrobiony jest kosmetykiem naturalnym bez dodatków konserwantów, z takim składem, jaki sobie wymyślicie. Dedykowany specjalnie dla Waszej skóry!
Trzeba pamiętać, aby przed przystąpieniem do tworzenia kremu przygotować sobie wszystkie składniki i naczynia, najlepiej szklane lub drewniane.
Zapraszamy do zapoznania się z przykładowym przepisem na krem do rąk odżywczo-regenerujący.
Zachęcamy do komentowania i zamieszczania własnych sprawdzonych przepisów na ciekawe receptury.