Darmowa dostawa od 150 zł

Przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek

Wraz z wiekiem nasza skóra traci jędrność i elastyczność.
Zmniejszenie napięcia skóry skutkuje powstawaniem zmarszczek. Jest to skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy, często też nieodpowiedniego trybu życia, złej diety, braku ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Jakie substancje pomogą nam w zapobieganiu powstawania zmarszczek oraz zmniejszą ich widoczność? Wszystkiego dowiecie się tutaj!

Przyczyny powstawania zmarszczek

Utrata wody z komórek
Odwodnione komórki stają się mniej elastyczne, efektem tego jest widocznie wiotka skóra. Woda w komórkach wspomaga ich prawidłowy metabolizm. Dzięki niej fibroblasty mają możliwość syntezy białek nadających skórze sprężystości – kolagenu I, kolagenu III oraz elastyny.
Skóra sucha i łuszcząca się wymaga od nas szczególnej uwagi podczas pielęgnacji. Zastosowanie naturalnych środków nawilżających może efektywnie zapobiec powstawaniu zmarszczek.
Aby zapewnić odpowiedni poziom wody w komórkach, należy przede wszystkim zapobiec jej utracie. Naturalnie transepidermalna ucieczka wody jest zahamowana przez kwasy tłuszczowe obecne w warstwie, produkowanego przez gruczoły łojowe, sebum. Jednak po umyciu twarzy pozbawiamy się tego naturalnego filmu ochronnego. Należy pamiętać, aby po umyciu twarzy nałożyć na nią warstwę chroniącą przed parowaniem wody. W tym celu świetnie sprawdzają się produkty, które bogate są w komponenty zgodne ze składnikami sebum.
Szczególnie polecany jest olej słonecznikowy oraz produkty wytworzone na jego bazie, takie jak: olej waniliowy na bazie oleju słonecznikowego, macerat olejek z lawendy lub macerat olejek z macierzanki. W oleju słonecznikowym znajdują się te same kwasy tłuszczowe (oleinowy, palmitynowy, stearynowy, linolowy), które można znaleźć w składzie sebum. Ich odpowiednie proporcje pozwalają na naturalną ochronę skóry.

Zaburzenia w produkcji sebum

Zatkanie gruczołów łojowych skutkuje uniemożliwieniem wydostawania się sebum na zewnątrz skóry. W ten sposób skóra pozbawiona jest ochrony przed czynnikami zewnętrznymi (zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą otoczenia, promieniowaniem UV, kurzem). Aby zapobiec zatykaniu porów, należy korzystać w substancji wspomagających ich oczyszczanie. W tym celu świetnie sprawdza się olej z nasion pietruszki. Również dodatek węgla aktywnego lub węgla bambusowego w produktach do higieny twarzy, skutecznie oczyszcza pory, a tym samym pozwala na prawidłową produkcję sebum chroniącego skórę przed utratą wody.

Utrata kolagenu i elastyny

Fibroblasty, produkujące kolagen oraz elastynę, oprócz prawidłowego poziomu wody, wymagają także składników odżywczych. Witamina C stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, ale także jest kofaktorem enzymów, które decydują o jego prawidłowej budowie, zapewniającej sprężystość.
Stosowanie produktów bogatych w witaminę C, takich jak olej z nasion pietruszki oraz olej z nasion czarnego bzu znacznie zmniejsza widoczność zmarszczek. Skutkiem ich regularnego używania jest naprężona i jędrna skóra.
Białka te, istotne w utrzymaniu prawidłowej jędrności skóry, można także dostarczyć z zewnątrz w postaci preparatu kolagenu z elastyną lub ekstraktu glicerynowo-wodnego z kolagenem.
 

PietruszkaNiszczące działanie wolnych rodników

Wolne rodniki tlenowe powstają podczas nawet najmniejszych procesów zapalnych toczących się w organizmie. Mają one na celu zniszczyć patogeny, jednak mogą też doprowadzić do uszkodzenia zdrowych komórek gospodarza. Zniszczone komórki nie są w stanie dalej funkcjonować, łuszczą się, a skóra wydaje się sucha i zmęczona. Naturalne antyoksydanty chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu komórki mogą dalej funkcjonować, a skóra wygląda zdrowiej i młodziej. Naturalne przeciwutleniacze to między innymi witaminy A, E oraz C. Ich wysoką koncentracją cechuje się olej z nasion cebuli, a także olej z nasion rzodkiewki.
 
Przeciwdziałanie zmarszczkom powinno przebiegać wieloczynnikowo. Warto zdecydować się na naturalne kosmetyki, które zapewniają odpowiednią wchłanialność oraz zgodność biologiczną z ludzką skórą. Stosowanie preparatów bogatych w antyoksydanty, stymulatory syntezy kolagenu oraz zapewniające prawidłowe nawilżenie może przynieść zadowalające rezultaty zarówno w eliminacji widoczności zmarszczek, jak i zapobieganiu ich powstawania.