Darmowa dostawa od 150 zł

Jak dbać o cerę naczynkową?

Cerą naczynkową nazywamy potocznie skórę twarzy, która często ulega czerwonemu przebarwieniu, tworząc trwałe lub długo zanikające zarumienienie. Jest to wynik rozszerzenia się mało elastycznych naczyń krwionośnych obecnych pod skórą, a także ich pękania. Zaczerwienie jest szczególnie widoczne na skórze cienkiej i wrażliwej, która jest płytko unaczyniona. W pielęgnacji cery naczynkowej należy korzystać z kosmetyków zawierających składniki, które wzmacniają naczynia krwionośne.

Naturalne zapobieganie powstawaniu zaczerwienia skóry.

Rozszerzanie się naczyń krwionośnych jest efektem stresu, używania alkoholu oraz ostrych przypraw w posiłkach. Znaczenie w powstawaniu nieestetycznych rumieńców ma także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. W pielęgnacji cery naczynkowej należy unikać stosowania peelingów ziarnistych oraz produktów zawierających substancje drażniące jak alkohol, mentol oraz mięta pieprzowa. Zamiast peelingów ziarnistych warto wybrać peelingi enzymatyczne, na przykład enzymatyczny peeling z granatem i witaminą C. Istotne jest także zapewnienie skórze ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak zbyt niska i zbyt wysoka temperatura, a także wiatr i promieniowanie słoneczne. Skóra przesuszona i podrażniona jest znacznie cieńsza i również szybciej ujawnia problemy z elastycznością ścian naczyń krwionośnych. Jednak poza eliminacją tych niekorzystnych czynników, warto wzmocnić naczynia krwionośne oraz barierę naskórkową.

Wzmocnienie naczyń krwionośnych

Dostarczając skórze składników wzmacniających naczynia krwionośne, przyczyniamy się do zwiększenia elastyczności ich ścian oraz znacznej redukcji ich pękania. Naczynia krwionośne o sprężystych ścianach potrafią bardzo szybko po czynniku rozszerzającym ich światło (ciepło, stres, ostre przyprawy), powrócić do pierwotnego rozmiaru. Naczynia krwionośne o mniejszym świetle pozwalają na lepsze ciśnienie podczas przepływu krwi, a także są mniej widoczne przez cienką skórę charakteryzującą cerę naczynkową. Składniki, które wspomagają naczynia krwionośne to witamina C oraz witamina K.
 

Witamina C

Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu. Jest to białko, które większość z nas zna, jako odpowiedzialne za sprężystość skóry, zapobiegające powstawaniu zmarszczek. Jednak jest ono także składnikiem naczyń krwionośnych, który zapewnia im elastyczność. Naczynia krwionośne dzięki witaminie C stają się bardziej odporne na rozciąganie, rozszerzanie ich światła oraz znacznie zmniejszają swoją kruchość. Witamina C również uszczelnia naczynia krwionośne. Ze względu na wysoką koncentrację witaminy C, tworząc produkty do pielęgnacji cery naczynkowej, powinniśmy wybrać naturalnej oleje:
-z nasion pietruszki
z nasion czarnego bzu
z nasion cebuli
 

Witamina K 

Witamina K jest niezbędna w procesie prawidłowego krzepnięcia krwi. Dzięki niej uszkodzone, w wyniku mikrourazów, naczynia mają szansę na szybkie uszczelnienie ścian za pomocą skrzepu krwi i regenerację uszkodzonego miejsca. Stosowanie witaminy K w produktach do pielęgnacji skóry naczynkowej znacznie zmniejsza podskórne wynaczynienia, a tym samym zmniejsza ryzyko zaczerwienienia skóry. Planując własne kosmetyki do skóry naczynkowej, warto rozważyć korzystanie z produktów bogatych w witaminę K, czyli oleje:
z ostropestu
z pestek winogron
olej z kiełków pszenicy
olej avocado

naturalna bariera ochronna skóry

Wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry

Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga również zwrócenia uwagi na zapewnienie szczególnej ochrony skórze przed czynnikami zewnętrznymi. Cera ta wymaga codziennego stosowania kremów, które stworzą delikatny film niepozwalający na uszkodzenie wrażliwej skóry przez wiatr, promieniowanie słoneczne, czy zbyt niskie temperatury. Aby zapewnić odpowiednią ochronę skórze, należy stosować produkty nawilżające oraz zapobiegające transepidermalnej ucieczce wody. W tym celu świetnie sprawdza się oleje o bardzo dobrym składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych jak: olej słonecznikowy, olej ze słodkich migdałów, oraz produkty bogate w witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłowe nawilżenie i procesy regeneracyjne naskórka. Wśród produktów o dużym stężeniu witamin z grupy B wymienia się olej z nasion rzodkiewki, olej z nasion baobabu.

Rozjaśnienie kolorytu skóry

Aby zmniejszyć widoczność zaczerwienienia skóry można także zastosować produkty rozjaśniające skórę. W tym celu ponownie świetnie sprawdzają się produkty o dużym stężeniu witaminy C, ponieważ działa ona hamująco na produkcję pigmentu skóry – melaniny, dzięki czemu skóra staje się znacznie jaśniejsza i następuje redukcja wielu przebarwień. Wśród produktów rozjaśniających barwę skóry wymienia się także olej tamanu oraz olej z dzikiej róży.
Cera naczynkowaCera naczynkowa jest wyjątkowo wrażliwym typem skóry i wymaga dużej uwagi podczas pielęgnacji. Osoby posiadające ten typ cery powinny przestrzegać nie tylko reguł dotyczących pielęgnacji kosmetycznej (unikanie mycia twarzy w ciepłej wodzie i peelingów ziarnistych oraz kosmetyków z substancjami drażniącymi). Cera ta wymaga również określonego stylu życia: odpowiedniej diety (powstrzymanie się od spożywania ostrych posiłków), rezygnacji z sauny i solarium oraz codziennego stosowania kremów ochronnych.