Darmowa dostawa od 150 zł

Czym różnią się oleje mineralne od roślinnych

Oleje kosmetyczne znajdują zastosowanie w niemal każdym kremie, balsamie, czy też mleczku. Mogą znaleźć się również w składzie mydeł i szamponów, a także produktów do demakijażu. Są one podstawowym produktem pozwalającym na ochronę skóry przed działaniem czynników zewnętrznych oraz przed ucieczką wody poprzez parowanie.

Szeroki wybór stosowanych olejów kosmetycznych pozwala na odpowiedni dobór produktu do indywidualnych potrzeb każdej skóry. Oleje kosmetyczne ze względu na pochodzenie dzieli się na mineralne oraz roślinne. Czym te dwa rodzaje olejów różnią się od siebie i które warto wykorzystywać w codziennej pielęgnacji?
 

Jakie znaczenie mają oleje w kosmetyce

Oleje są emolientami, co oznacza, że ich głównym działaniem jest natłuszczanie skóry oraz tworzenie warstwy ochronnej na powierzchni naskórka. Po ich zastosowaniu skóra staje się gładka i miękka. Oleje wykazują działanie natłuszczające oraz ochronne. Warstwa delikatnego filmu, utworzona przez składniki oleju, ma za zadanie chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, słońce, zbyt wysokie oraz zbyt niskie temperatury. Ich dodatek w mydłach i szamponach pozwala uzyskać produkty wzbogacone o właściwości nawilżające, chroniące przed przesuszeniem skóry. Warstwa ochronna nie pozwala również na transepidermalną ucieczkę wody ze skóry.
Oleje kosmetyczne można stosować samodzielnie, ale sprawdzają się one doskonale w formie nawilżającego komponentu innych kosmetyków. Najczęściej spotyka się je w składzie oliwek, lotionów, kremów i maści. Jednak dzięki nim można stworzyć również balsamy, peelingi i mydła, które będą wzbogacone o wyjątkowe właściwości natłuszczające i odżywcze, a także o działanie poszczególnych składników różnorodnych olejów kosmetycznych.

W produkcji kosmetyków naturalnych wykorzystuje się jedynie oleje roślinne. Chociaż oleje mineralne również wytwarzane są z surowców pochodzenia naturalnego, zabronione jest ich wykorzystanie w produkcji kosmetyków oznaczonych jako naturalne. Są one jednak znacznie stabilniejsze chemicznie, tańsze oraz powszechniej wykorzystywane na rynku drogeryjnym.

oleje mineralne

Oleje mineralne

Oleje mineralne są efektem ubocznym destylacji ropy naftowej. Wśród olejów mineralnych wymienia się olej parafinowy, wazelinę oraz wosk mikrokrystaliczny. Mają one zupełnie inną strukturę lipidową od lipidów naskórka. W wyniku tej różnicy nie wnikają one do głębszych warstw skóry, co znacznie redukuje możliwość wywołania reakcji alergicznych (co wykorzystuje się w produkcji kosmetyków dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry i alergików). Skutkiem tego jest jedynie powierzchniowe działanie olejów mineralnych.
Chociaż oleje mineralne stosowane w kosmetyce są produktem o wysokiej czystości i ich wykorzystanie jest zatwierdzone jako bezpieczne przez WHO, mają one swoje wady. Efektem działania olejów mineralnych jedynie na powierzchni naskórka jest niemożliwość wnikania składników odżywczych, zawartych w kosmetykach, w głąb skóry. Uniemożliwione jest również wiązanie wody na poziomie jej niższych warstw. Wynikiem codziennego stosowania olejów mineralnych jest przesuszenie skóry. Film wytworzony na powierzchni naskórka przez oleje mineralne jest również znacznie mniej przepuszczalny niż warstwy stworzone przez oleje roślinne, czego efektem jest zatkanie porów, a przez to brak możliwości odprowadzania sebum produkowanego przez gruczoły łojowe. Zatkane kanały wyprowadzające stają się miejscem idealnym dla rozwoju bakterii, które przyczyniają się do powstawania zmian trądzikowych oraz zaskórników. Oleje mineralne nie powinny być stosowane przez osoby o cerze tłustej, łojotokowej oraz posiadających skłonności do powstawania zmian trądzikowych.

oleje roslinne

Oleje roślinne

Oleje roślinne wykorzystywane w kosmetyce naturalnej powstają w wyniku wytłaczania. Podczas produkcji nierafinowanych, zimnotłoczonych olejów roślinnych nie wykorzystuje się żadnych substancji chemicznych ani procesu podgrzewania. Nasiona wartościowych roślin są rozcierane na miazgę, a następnie wyciskane z zawartego w nich oleju. Ten sposób pozyskiwania olejów roślinnych zapewnia najlepszą jakość i wartość biologiczną otrzymywanego produktu.
Oleje roślinne składają się z lipidów, które strukturalnie bardzo przypominają lipidowe składniki warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu mają one zdolność wnikania do niższych warstw skóry, a także zapewniają transport składników odżywczych w jej głąb.  Oleje pozyskiwane z nasion roślin poza działaniem nawilżającym oraz zdolnością do wnikania do głębszych warstw skóry, w których zapewniają optymalne wiązanie wody, wykazują również właściwości okluzyjne. Oznacza to, że podobnie jak oleje mineralne tworzą warstwę filmu na skórze, która zapobiega transepidermalnej ucieczce wody poprzez parowanie. Warstwa ochronna wytworzona przez oleje roślinne jest jednak o wiele delikatniejsza niż w przypadku olejów mineralnych. Zgodność lipidowa z kwasami tłuszczowymi występującymi w ludzkim sebum pozwala na zachowanie jego optymalnej produkcji, a nawet jej regulacji. Dzięki tej właściwości skóra nie przetłuszcza się, jednak pory nie są zatkane, przez co znacznie redukuje się możliwość namnażania bakterii w kanałach wyprowadzających gruczołów łojowych.

Dodatkową zaletą olejów roślinnych są właściwości składników wchodzących w ich budowę. Liczne witaminy oraz minerały pozwalają na odżywienie skóry, a tym samym zapewnienie jej prawidłowego metabolizmu komórkowego. W ten sposób komórki budujące skórę są w stanie produkować białka budulcowe oraz kolagen i elastynę, a także usuwać zbędne i toksyczne metabolity.
Oleje z pestek wiśni lub nasion cebuli, a także kolendry bogate są w witaminę A i E, które działają przeciwstarzeniowo, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym. Olej z dzikiej róży lub olej z nasion czarnego bzu wykazuje właściwości ujędrniające, wspomagające redukcję zmarszczek oraz rozstępów. Olej makadamia oraz olej ziołowy chili i olej z nasion pietruszki wykazują także działanie antycellulitowe.
Wnikanie składników olejów roślinnych w głąb skóry zwiększa jednak ryzyko wystąpienia zmian alergicznych, jednak szeroki wybór roślin, z których wytwarzane są oleje, pozwala na znalezienie idealnego surowca, który nie będzie wywoływać uczulenia.

Podsumowanie

Chociaż zarówno oleje mineralne, jak i roślinne mają przede wszystkim na celu natłuścić oraz ochronić skórę przed utratą wody i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, to te pozyskiwane z roślin są oczywistą decyzją dla osób wybierających naturalną pielęgnację. Korzystanie z olejów roślinnych pozwala na uzyskanie kosmetyków naturalnych, które cechują unikalne właściwości. Szeroki wybór olejów roślinnych pozwala na ich dopasowanie do potrzeb każdej skóry.
Oleje roślinne mogą być stosowane samodzielnie na skórę, najlepiej zwilżoną wcześniej hydrolatem. Można je również bezpiecznie stosować bezpośrednio na włosy, brodę oraz paznokcie. Świetnie sprawdzają się jako składniki własnoręcznie produkowanych kremów, balsamów, mydeł i peelingów.